Jak wiemy cała, ogólnie pojęta literatura również podlega podziałowi. Jest to podział na gatunki literackie. Jest to ważne przede wszystkim podczas analizy danego tekstu, co niestety często bywa zadaniem domowym lub tzw. "pracą na lekcji". Większość uczniów niestety nie bardzo wie o co w tym wszystkim chodzi. Pamiętam jak to było u mnie. Nikt praktycznie nie wiedział co ma zrobić. Dlatego były dwa wyjścia: napisanie czegokolwiek lub olanie tematu i gadanie. Gdy przesadziło się z tym drugim polonistka postanowiła sprawdzić pracę całej klasy. Jaki był tego finał? Osoby bez czegokolwiek w zeszycie dostały 1, osoby które chociaż trochę się postarały otrzymały plusika. Ale o tym jak analizować teksty w następnej notatce. :)
LITERATURA dzieli się na trzy rodzaje:
- epikę
- lirykę
- dramat
EPIKA to rodzaj literacki, który napisany jest najczęściej prozą. Charakteryzuje się obecnością narratora- czyli osoby mówiącej, posiada pewną fabułę. Istnieje w niej świat przedstawiony.
LIRYKA to rodzaj literacki, którego najważniejszą cechą jest specyficzna budowa. Napisany w języku poetyckim. Najczęściej ma za zadania ukazanie uczuć autora. W liryce osobą mówiącą jest podmiot liryczny. Trzeba pamiętać o braku fabuły( afabularność). Przedstawiany jako monolog, rzadko jako dialog. Świat przedstawiony subiektywnie( sytuacja opisana z punktu widzenia podmiotu). Do charakterystycznych cech budowy wiersza należy również podział na strofy( wiersz stroficzny) lub ich brak( wiersz stychiczny). A co za tym idzie trzeba też pamiętać o rymach( parzyste, krzyżowe, okalające/ męskie, żeńskie).
DRAMAT to rodzaj literacki, w którym nie odnajdziemy osoby mówiącej, czyli świat zostaje przedstawiony bezpośrednio. Akcja przedstawiona za pomocą bezpośrednich dialogów między bohaterami. Dramat również posiada swoją specyficzną budowę- dzieli się na akty, sceny. Licznie występujące didaskalia- tekst poboczny.
PODZIAŁ RODZAJÓW NA GATUNKI LITERACKIE
Tabelka ściągnięta z wyszukiwarki google
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz