czwartek, 6 października 2011

Akt Komunikacji Językowej

Dziś tak w skrócie o Akcie Komunikacji.




Czym jest akt komunikacji?
Aktem komunikacji nazywamy każdą sytuację, w której będziemy starali się porozumieć z drugą osobą/osobami. Aby w ogóle takowy akt mógł zaistnieć potrzebne są pewne warunki.

Warunki, które muszą być spełnione by akt komunikacji mógł zaistnieć:
Najważniejszym czynnikiem w komunikacji jest obecność nadawcy oraz odbiorcy, czyli osób które będą się komunikowały między sobą. Zarówno nadawcą jak i odbiorcą może być pojedyncza osoba albo jakaś grupa ludzi, np. urząd, instytucja. W przypadku nadawcy istnieje coś takiego jak nadawca pozorny, czyli osoba pośrednicząca w przekazie. Taką osobą może być lektor w telewizji lub aktor w teatrze.
Kolejnym warunkiem jakiegokolwiek istnienia aktu komunikacji jest kontakt między odbiorcą i nadawcą. Kontaktem nazywamy relację między nadawcą i odbiorcą.
Kod to system znaków( język) jaki zostaje użyty podczas rozmowy.
Komunikat- tekst kierowany przez nadawcę do odbiorcy.
Kontekst to sytuacja do której odnosi się komunikat.

MODEL AKTU KOMUNIKACJI WEDŁUG ROMANA JAKOBSONA


Obrazek ściągnięty z google

Gatunki Literackie

Dziś leciutki i krótki temat. A co za tym idzie i bardzo przyjemny. Dlatego postanowiłam zabrać się za niego od razu.

Jak wiemy cała, ogólnie pojęta literatura również podlega podziałowi. Jest to podział na gatunki literackie. Jest to ważne przede wszystkim podczas analizy danego tekstu, co niestety często bywa zadaniem domowym lub tzw. "pracą na lekcji". Większość uczniów niestety nie bardzo wie o co w tym wszystkim chodzi. Pamiętam jak to było u mnie. Nikt praktycznie nie wiedział co ma zrobić. Dlatego były dwa wyjścia: napisanie czegokolwiek lub olanie tematu i gadanie. Gdy przesadziło się z tym drugim polonistka postanowiła sprawdzić pracę całej klasy. Jaki był tego finał? Osoby bez czegokolwiek w zeszycie dostały 1, osoby które chociaż trochę się postarały otrzymały plusika. Ale o tym jak analizować teksty w następnej notatce. :)

LITERATURA dzieli się na trzy rodzaje:
  • epikę
  • lirykę 
  • dramat
Każdy z tych rodzajów posiada sobie tylko właściwe cechy charakterystyczne.


EPIKA to rodzaj literacki, który napisany jest najczęściej prozą. Charakteryzuje się obecnością narratora- czyli osoby mówiącej, posiada pewną fabułę. Istnieje w niej świat przedstawiony.

LIRYKA to rodzaj literacki, którego najważniejszą cechą jest specyficzna budowa. Napisany w języku poetyckim. Najczęściej ma za zadania ukazanie uczuć autora. W liryce osobą mówiącą jest podmiot liryczny. Trzeba pamiętać o braku fabuły( afabularność). Przedstawiany jako monolog, rzadko jako dialog. Świat przedstawiony subiektywnie( sytuacja opisana z punktu widzenia podmiotu). Do charakterystycznych cech budowy wiersza należy również podział na strofy( wiersz stroficzny) lub ich brak( wiersz stychiczny). A co za tym idzie trzeba też pamiętać o rymach( parzyste, krzyżowe, okalające/ męskie, żeńskie).

DRAMAT to rodzaj literacki, w którym nie odnajdziemy osoby mówiącej, czyli świat zostaje przedstawiony bezpośrednio. Akcja przedstawiona za pomocą bezpośrednich dialogów między bohaterami. Dramat również posiada swoją specyficzną budowę- dzieli się na akty, sceny. Licznie występujące didaskalia- tekst poboczny.


PODZIAŁ RODZAJÓW NA GATUNKI LITERACKIE

Tabelka ściągnięta z wyszukiwarki google

Epoki literackie

Aby wszystko miało ręce i nogi najlepiej zacząć od samego początku. Ja za ten początek uznam podział na epoki i gatunki literackie, trochę dla własnej wygody.

Czym są epoki literackie?
Epoki literackie są to określone, ramami datowymi, fazy rozwoju literatury. Ich charakter zależy od wielu czynników np. występujących i dominujących prądów literackich, podejmowanych przez literaturę zadań oraz funkcji, stosunek do tradycji religijnych.
Trzeba zaznaczyć, że każda epoka literacka przechodzi trzy etapy:
  1.  narodziny epoki ,
  2.  rozkwit epoki, czyli podejmowanie konkretnych dążeń- zgodnych z początkowymi założeniami ,
  3.  rozkład i jej zanik
Prądy literackie
Prądem literackim nazywamy inaczej kierunek literacki. Jest to zjawisko występujące w ramach okresu literackiego, czyli epoki. Zazwyczaj są one w charakterze ponadnarodowym tzn. że są uniwersalne w kilku krajach.
Wybrane dzieła literackie można zaliczyć do jednego prądu gdy posiadają kilka wspólnych cech. Tymi cechami są:
  1. założenia filozoficzne oraz funkcje jakie literatura ma pełnić
  2. sposoby tworzenia dzieła, czyli styl i kompozycja. 
  3. charakterystyczne środki stylistyczne
  4. typowe tematy, postaci literatury a nawet problemy poruszane przez literaturę
  5. określony stosunek do tradycji, niektóre z nich są negowane a do innych się odwołujemy
W ramach jednego okresu literackiego możemy wyróżnić jeden, dominujący prąd lub kilka prądów znacznie różniących się między sobą.

Istniejące prądy literackie:
  • renesans 
  • barok
  • klasycyzm
  • sentymentalizm
  • rokoko
  • pozytywizm
  • romantyzm 
  • neutralizm
  • symbolizm
  • ekspresjonizm
  • futuryzm
  • awangarda krakowska
EPOKI  LITERACKIE, czyli tzw. Sinusoida Krzyżanowskiego
 Obrazek z wyszukiwarki google
Według powyższego podziału możemy zauważyć, że epoki będące po jednej stronie prostej nawiązują do siebie. I tak renesans nawiązuje do antyku, barok do średniowiecza, oświecenie do renesansu, romantyzm do baroku itd.


I na tym zakończę moje dzisiejsze wywody, kolejne notatki w przyszłości. Całkiem niedalekiej :)